Аутор текста: Ивана Пивалица Дробњак
Сумњате ли у себе и своја постигнућа? Да ли сте успех заслужили или вас је послужила срећа? Ако често себи намећете велики притисак да не смете да подбаците или умањујете свој успех, можда патите од "синдрома варалице".
Да ли Вам тешко падају јавни наступи? Да ли приписујете свој професионални успех срећи? Да ли често себи намећете велики притисак да не смете да подбаците или умањујете свој успех? Можда патите од "синдрома варалице".
Термин синдром варалице први пут су употребиле амерички психолози Сузан Ајмс и Полин Роуз Кленс 1978. године, у чланку названом „Феномен варалице код успешних жена: динамика и терапеутска интервенција”. Касније истраживање показало је да се овај синдром јавља и код мушкараца и код жена. Према Кленс, синдром варалице (познат и као феномен преваранта, импосторизам, синдром преваре или искуство преваранта) је психолошки образац у којем човек сумња у своја постигнућа и има трајни страх од могућности да ће бити изложен као „преварант”.
Особе које пате од овог синдрома имају објективна знања и компетенције, али су свесни свега што не знају и не умеју. „Варалице” не цене своје знање и постигнућа, али прецењују своје незнање; они остају уверени да су преваранти и да не заслужују све што су постигли. Своја постигнућа приписују срећи или сплету околности, иако добијају стално потврде из окружења да су компетентни и да добро и стручно раде свој посао.
Процењено је да чак близу 70% људи најмање једном у животу искуси знаке и симптоме синдрома варалице.
Према Коркиндејл (2008.) мисаони процес особе која пати од овог синдрома се заснива на четири мисаона облика:
Које последице може имати синдром варалице?
Блаже последице овог синдрома су одређени степен губитка самопоуздања и вере у себе, као и хронични недостатак мотивације за даљим напретком. Теже последице, које нaстају уколико човек не ради на проблему, могу бити хронична депресија и одустајање од развоја каријере.
Да ли је могуће превазићи синдром варалице?
Многа истраживања су показала да следећих шест метода доноси најбоље резултате, а такође и омогућавају здравији и успешнији поглед на приватни и професионални живот, а оне су: позитиван став, објективан поглед на узрок стреса, комуникација, физичке вежбе, самодисциплина и медитација.
Ако мислите да имате синдром варалице, неке од најбољих метода да превазиђете овај синдром су:
Маја Анџелоу, познати писац, рекла је једном приликом: „Написала сам једанаест књига, али сваки пут помислим: Ух, сада ће сазнати.”
И коначно, не и најмање битно, будите добри према себи! Научите да кажете Да ономе што желите и да кажете Не ономе што не желите. Негујте себе и научићете да верујете у себе, своје врлине, вредности и постигнућа.
МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА
Радно место за нормативне и аналитичке послове из области осигурања
МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА
Радно место за аналитичке и нормативне послове из области банкарског с...
МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА
Радно место за нормативне послове из области хартија од вредности и тр...
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ
Радно место за послове привреде и финансија
Служба за управљање кадровима чува Ваше право на различитост и једнаке могућности запошљавања у органима државне управе.
Служба за управљање кадровима отворила је многе информативне канале за комуникацију са заинтересованом јавношћу.
више од
260000
решених квизова у нашем Кутку знања.
више од
1000
оглашених конкурса у последњих годину дана за потребе државних органа широм земље.
више од
4000
тестираних кандидата у последњих годину дана за потребе конкурса широм земље.