
Сећање: Мост између прошлости и садашњости
Људско сећање није савршено – оно је сложен процес који обликује наш идентитет, али је подложан променама, заблудама и утицају емоција и спољашњих фактора. Иако верујемо својим успоменама, истраживања показују да их често (несвесно) прилагођавамо, па чак и стварамо лажна сећања.

Језик и култура: Огледало друштвених стереотипа о женама
Језик одражава и обликује културне норме, па тако бројни зооними и пословице у српском језику носе уврежене родне стереотипе о женама, често их представљајући као мање вредне, брбљиве или наменске за домаћинство. Ови језички обрасци не само да одражавају прошлост, већ и данас утичу на начин на који се жене доживљавају у друштву.

Жене су и даље у подређеном положају, али промене су неизбежне!
У оквиру обележавања Недеље жена, у фокусу је разговор са повереницом за заштиту равноправности, Бранкицом Јанковић, која говори о изазовима и постигнућима у борби за родну равноправност. Од економског оснаживања жена у руралним срединама, преко иницијатива за смањење менструалног сиромаштва, до борбе против родно заснованог насиља – институција Повереника активно доприноси креирању друштва једнаких могућности.

Микромизогинија – облици неравноправности које морамо препознати
Микромизогинија обухвата суптилне, често несвесне облике дискриминације жена на радном месту – од прекидања у разговору до приписивања заслуга мушким колегама. Иако наизглед безазлене, ове појаве имају дугорочне последице по професионални развој и равноправност.

Жене у државној управи – сигуран пут ка успеху!
Принцип двоструке петље у женском лидерству показује како жене морају да балансирају између друштвених очекивања и захтева лидерских позиција. Овај концепт истиче важност емоционалне интелигенције и адаптивности као кључних компоненти успешног лидерства.

Недеља жена у Служби за управљање кадровима
Током ове традиционалне недеље, истичемо значај родне равноправности, делимо инспиративне приче успешних жена и пружамо практичне савете за оснаживање у пословном свету. Изградимо заједно друштво у коме све жене имају једнаке могућности!

Двострука петља: Изазови и предности женског лидерства
Принцип двоструке петље у женском лидерству описује стални баланс између друштвених очекивања и професионалних захтева, где жене морају бити истовремено емпатичне и одлучне. Овај модел омогућава развој трансформационог лидерства које подстиче инклузију, сарадњу и иновацију у савременим организацијама.

Кажи драгичка: Како језик прича причу наше културе?
Наша свакодневна комуникација препуна је културолошких знакова који се крију у језику – од израза до имена и животињских метафора. Управо ти прецедентни феномени откривају дубоку повезаност језика и културе, показујући како речи постају огледало нашег начина живота.

Како наше поступање обликује друге: Ефекат Пигмалиона
Ефекат Пигмалиона показује да наша очекивања могу директно утицати на туђе понашање, самопоуздање и резултате. Када верујемо у потенцијал других и то им јасно покажемо, често им помажемо да остваре више него што су и сами веровали да је могуће.

Празнична депресија: Разумевање и превазилажење туге у празничним данима
Празнична депресија представља осећај туге, напетости или усамљености током празничних дана, често изазван нереалним очекивањима, стресом и осећајем изолације. Иако није клиничка дијагноза, важно је препознати симптоме и потражити подршку – било кроз разговор са ближњима, бригу о себи или стручну помоћ.

Да ли знамо значење фраза које свакодневно користимо?
Свакодневне фразе попут „медени месец“, „пијан као мајка“ и „медвеђа услуга“ крију занимљиво порекло и дубоку симболику. Истражујући их, откривамо богато културно наслеђе и маштовитост нашег језика.

Добра организација, пут до успеха!
Организационе вештине играју кључну улогу у успешној реализацији обавеза и постизању циљева, јер омогућавају боље управљање временом, ресурсима и приоритетима. Развијањем ових вештина не само да постајемо ефикаснији, већ и поузданији сарадници који се лакше носе са изазовима и променама у послу.