Добро дошли на нашу нову веб-презентацију! Ако тражите претходну верзију сајта, можете јој приступити путем линка.
Шта све добијате када постанете део државне управе?
Рад у државној управи нуди више од посла – пружа стабилност, могућности за учење и подршку на сваком кораку. Било да градите каријеру или тражите баланс између посла и приватног живота, овде вас чекају вредни бенефити.
Плата
У државној управи можете рачунати на сигурну и редовну плату. Исплаћује се у једном или два дела, увек у утврђеним роковима. Висина плате зависи од јасно дефинисаних критеријума – обрачунава се множењем основице са коефицијентом који одговара вашем радном месту.
У томе вам помаже Калкулатор плата – посебно осмишљена алатка која вам омогућава да лако процените износ своје зараде, што доприноси транспарентности, предвидивости и финансијској сигурности.
Будите упознати са својом платом – јер када знате шта вас очекује, лакше доносите одлуке и сигурније планирате будућност.
Додаци
Поред основне плате, постоје и додаци који је могу увећати:
за време проведено у радном односу (минули рад);
за рад ноћу;
за рад на дан празника који није радни дан;
за додатно оптерећење на раду;
за прековремени рад;
за приправност;
за рад на терену;
Више информација о томе колико износе додаци погледајте у Посебном колективном уговору за државне органе (34 – 41. члан).
Услови рада
Рад у државној управи доноси јасно дефинисане услове који вам омогућавају сигурност, предвидивост и добар баланс између посла и приватног живота. Од уређеног радног времена до накнаде трошкова превоза и права на одмор – све је осмишљено тако да вам пружи стабилност и подршку у свакодневном раду.
Радно време
Радно време је углавном предвидиво и фиксно – 5 радних дана, уз нерадне викенде, осим појединих служби где је врста посла специфична и захтева да се ради по другом радном времену – сменама.
Нерадни дани
Државни празници су нерадни дани, а за њих добијате пуну плату, као да сте радили, а имате и право на слободан дан за прославу славе.
Плаћени одмор
Број дана плаћеног одмора утврђује се тако што се законски минимум од 20 радних дана увећава према одређеним критеријумима. Посебном колективном уговору за државне органе Највише можете искористити 35, односно 40 радних дана, уколико остварујете право на скраћено радно време.
Осигурање
Државни орган је дужан да под једнаким условима колективно осигура запослене за случај смрти, последица незгоде, професионалног обољења, повреде на раду и губитка радне способности, ради обезбеђења накнаде штете.
Трошкови превоза
Државна управа је дужна да вам надокнади трошкове превоза за долазак на рад и за одлазак са рада у висини цене месечне претплатне карте у градском, приградском, односно међуградском саобраћају.
Погодности
Рад у државној управи не доноси само стабилност већ и различите погодности које чине свакодневни живот лакшим и пријатнијим. Додатни слободни дани, награде за посвећеност, подршка родитељима и мали знаци пажње – све је осмишљено тако да ценимо ваш рад и бринемо о вашем задовољству.
ступање у брак – 7 радних дана
порођај брачног/ванбрачног партнера или усвојење детета – 5 радних дана
полазак детета у први разред основне школе – 2 радна дана
ступање у брак деце, испраћај детета, пасторка, усвојеника/цу или храњеника/цу у војску – 2 радна дана
порођај другог члана уже породице (члановима уже породице у смислу овог члана, сматрају се брачни друг, ванбрачни друг, деца рођена у браку и ван брака, рођени браћа и сестре, браћа и сестре по оцу и мајци, родитељи, усвојилац, усвојеник, пасторак и старатељ.) – 1 радни дан
тежа болест члана уже породице – 7 радних дана
смрт члана уже породице – 5 радних дана
смрт сродника – 1 радни дан
селидба – 3 радна дана
отклањање последица у домаћинству изазваних елементарним непогодама, хаваријама, пожаром или другим непредвидивим разлозима више силе – до 3 радна дана
полагање стручног испита који је обавезан услов за рад на радном месту на којем сте распоређени – до 7 радних дана
полагање испита у оквиру стручног усавршавања или образовања – по 1 радни дан, а највише до 7 радних дана у току календарске године
добровољно давања крви, рачунајући и дан давања крви – 3 узастопна дана
обављање волонтерских дужности у хуманитарним удружењима и организацијама – до 2 радна дана, а највише 4 радна дана у току календарске године
учешће у такмичењу у организацији синдиката – до 7 радних дана
рекреативни одмор у организацији синдиката – до 7 радних дана
учешће на међународним спортским такмичењима у својству члана репрезентације Републике Србије – за време боравка репрезентације на том такмичењу, као и за време припрема за то такмичење, а најдуже 45 радних дана
Плаћено одсуство
За ове важне догађаје не трошите слободне дане, државна управа их обезбеђује за вас.
Спремили смо листу свих разлога за плаћено одсуство, јер знамо колико је уравнотежен живот важан за успех.
Члан 16. Посебног колективног уговора
Солидарна помоћ
Често се у животу сусрећемо са неочекиваним и изазовним ситуацијама, када је свака врста подршке драгоцена. Државна управа вам пружа конкретну материјалну подршку, како бисте лакше превазишли тешке околности.
Имате право на солидарну помоћ у случају следећих животних ситуација:
Члан 45. Посебног колективног уговора
дужа или тежа болест
дужа или тежа болест члана ваше уже породице
тежа повреда
обављање специјалистичких лекарских прегледа у оквиру лечења дуже и теже болести који се не финансирају из обавезног здравственог осигурања или за које би се, на основу заказаног термина прегледа, чекало дуже од годину дана
набавка медицинско-техничких помагала за вас или члана ваше уже породице
здравствена рехабилитација
настанак теже инвалидности
набавка лекова за вас или члана уже породице
смрт члана уже породице
накнада трошкова погребних услуга (највише до висине месечне просечне зараде у Републици Србији без пореза и доприноса) у случају смрти члана уже породице – ако то право није остварено по другом основу
штете настале услед елементарних непогода или несрећним случајем (пожар, поплава, бујица, земљотрес, клизишта и сл.), у породичном домаћинству у коме живите, ако штета није надокнађена из одговарајућег осигурања
помоћ породици услед смртног исхода запосленог
услед смртног исхода услед повреде на раду или професионалног обољења, деца запосленог имају право на месечну стипендију током редовног школовања (до висине просечне месечне зараде без пореза и доприноса у Републици Србији). Уз то, ако деца бораве у предшколској установи, државна управа надокнађује трошкове боравка
Додатне погодности
У државној управи родитељи добијају подршку, дугогодишњи рад се вреднује, а празници доносе радост свима.
Права родитеља
Трудноћа, породиљско одсуство и време посвећено нези детета периоди су у којима је важна сигурност. Родитељи су заштићени од отказа и на располагању су им и додатни слободни дани.
Финансијска подршка
Будућим мамама и татама доступна је финансијска подршка за поступке вантелесне оплодње, као и једнократна новчана накнада за рођење детета у висини просечне месечне зараде без пореза и доприноса у Републици Србији.
Додатни посао
Ако желите, можете имати додатни посао ван радног времена, уз писмену сагласност руководиоца. Важно је да тај ангажман не доведе до сукоба интереса и да не утиче на вашу непристрасност у обављању службених дужности.
Јубиларна награда
Ако стекнемо ваше поверење и останете са нама дужи временски период, остварујете право на јубиларну новчану награду за сваких 10, 20, 30, 35 и 40 година рада у органу државне управе.
Деда Мраз посећује и државну управу
Сваке године, Деда Мраз стиже право до нас, доносећи радост и поклоне деци запослених. Најчешће је то новчана честитка, као мали знак пажње којим желимо да улепшамо празничне тренутке.
Заштита права
Уколико се суочавате са изазовима на послу, важно је да знате да постоје механизми који вам могу помоћи да заштитите своја права и унапредите свој положај. Државна управа пружа подршку кроз институционалне механизме попут Жалбене комисије Владе, као и кроз синдикално организовање, које вам омогућава да активно учествујете у заштити својих интереса.
Право на жалбу
Уколико сте незадовољни на послу, имате право на жалбу на сва решења у којима се одлучује о вашим правима (од годишњег одмора, преко распоређивања, премештаја, напредовања, дискриминације, па све до отказа). Више о писању жалбе можете видети на линку.
О тим жалбама одлучује Жалбена комисија Владе – самостално тело које поступа у већима од три члана и примењује прописе о управном поступку. Она разматра жалбе државних службеника и учесника конкурса, пружајући додатну заштиту ваших права у оквиру система државне управе.
Више о Жалбеној комисији Владе сазнајте овде: Делокруг рада.
Чланство у синдикату
Иако вас орган државне управе сам по себи штити кроз законске механизме, чланство у синдикату вам пружа додатну сигурност и могућност активног заступања ваших права.
Синдикат делује као колективна снага запослених, преговара са руководством органа и залаже се за побољшање услова рада, правичну расподелу оптерећења, боље плате и додатне погодности. Поред професионалних и економских интереса, синдикати се баве и социјалним питањима, као што су подршка у случају повреда на раду, родитељских права, као и права на достојанствено радно окружење.
Више о деловању синдиката прочитајте у Посебном колективном уговору за државне органе Републике Србије.
Библиотека Управе
Библиотека Управе за зајендичке послове републичких органа је место где знање постаје савезник у професионалном развоју. Захваљујући богатом фонду , који обухвата стручну литературу, правне прописе, али и дела класичне и савремене књижевности, запослени имају прилику да проширују своја знања, унапређују вештине и граде успешну каријеру.
Дигитална библиотека додатно олакшава приступ вредним публикацијама, чинећи знање доступним у сваком тренутку. На овај начин, библиотека није само место за читање, већ и простор за континуирани раст и напредак.
Линк ка програму „Библисˮ за претрагу библиотеке:
http://biblis.uzzpro.gov.rs/Програм Вибер заједнице
Скенирајте QR код да бисте се придружили заједници
Понедељак
Како да унапредите своју каријеру
Уторак
Све о изборном поступку и понашајним компетенцијама
Среда
Конкурси за нова радна места
Четвртак
Дан за ваша питања (од 12 до 14 часова)
Петак
Припрема за проверу општих функционалних компетенција