Аутор текста: Јована Стојадиновић, дипл. психолoг
Да ли вас мучи одлагање обавеза? Прочитајте више о узроцима и последицама прокрастинације. Откријте како препознати овај образац понашања и научите практичне стратегије за његово превазилажење. Преузмите контролу над својим временом и постаните продуктивнији!
Прокрастинација је појава са којом се многи суочавају, било да се ради о одлагању задатака који се тичу посла, кућних обавеза или важних личних планова. Иако на први поглед делује безазлено, хронична прокрастинација може довести до повећаног стреса, смањене продуктивности и нарушавања менталног и физичког здравља. Разумевање узрока прокрастинације и њеног утицаја на различите аспекте живота кључно је за успостављање адекватних начина превазилажења ове навике.
Зашто прокрастинирамо?
Прокрастинација је често резултат потешкоћа у емоционалној регулацији, а не једноставне лењости. Један од најзначајнијих фактора који доприносе оваквом понашању јесте страх од неуспеха. Многи избегавају започињање задатка јер страхују да неће испунити очекивања – било своја или других људи. Овај страх може довести до парализе, због чега људи одлажу задатке до последњег тренутка. Последично, анксиозност и стрес се повећавају, стварајући зачарани круг у којем задаци постају све тежи како их више одлажемо. Други фактор је перфекционизам. Људи који теже савршенству могу одлагати задатке јер се осећају преоптерећено због потребе да све ураде савршено. Ова тежња ка изузетности често води у избегавање задатака јер страх од грешака постаје превелик. Такође, аверзија према задацима је честа – када сматрамо неки задатак досадним или непријатним, вероватније је да ћемо га одложити у корист забавнијих активности. Тако, лоше управљање временом и недостатак мотивације, такође, могу узроковати прокрастинацију. Без јасног плана или структуре, лако је изгубити фокус и подлећи ометањима.
Утицај прокрастинације
Прокрастинација може озбиљно нарушити и индивидуалну и тимску продуктивност на послу. Пропуштени рокови, збрзан рад и честе грешке уобичајене су последице. Ово не само да утиче на репутацију особе која прокрастинира већ може пореметити и динамику тима, стварајући кашњења и додатни притисак на колеге који морају да надокнаде изгубљено време. Поред тога, хронична прокрастинација може негативно утицати на ментално здравље, повећавајући нивое стреса, анксиозности, па чак и депресије. Физички симптоми попут главобоља, проблема са сном и ослабљеног имунолошког система, такође, честа су последица стреса изазваног прокрастинацијом.
Како прекинути круг прокрастинације
Решавање прокрастинације захтева комбинацију самосвести и структурираних стратегија.
Једна од најефикаснијих метода је разлагање задатака на мање, лакше кораке. Ово не само да чини задатак мање застрашујућим већ даје осећај напретка и постигнућа након сваког завршеног корака.
Такође, промена наратива може помоћи. Уместо да се фокусирамо на потенцијалне потешкоће или ризике од неуспеха, можемо покушати да задатке видимо као прилике за учење и раст. Оваква промена перспективе може смањити доживљај стреса и одлагање.
Постављање јасних циљева и креирање спољашњих система одговорности као што је дељење рокова са колегама или надређенима може, такође, спречити прокрастинацију. Ови системи пружају подршку и мотивацију, чак и када унутрашња мотивација недостаје.
На крају, развијање саосећања према себи је кључно. Разумевање да савршенство није увек достижно и дозвољавање себи да правимо грешке може уклонити велики део притиска повезаног са задацима.
Када прокрастинатори опросте себи за кашњења и фокусирају се на напредак уместо на савршенство, задатке обављају ефикасније!
МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА - ПОРЕСКА УПРАВА
Јавни конкурс за попуњавање 33 радна места
МИНИСТАРСТВО ПОЉОПРИВРЕДЕ, ШУМАРСТВА И ВОДОПРИВРЕДЕ - УПРАВА ЗА ВЕТЕРИНУ
Јавни конкурс за попуњавање 9 извршалачких радних места
КОМЕСАРИЈАТ ЗА ИЗБЕГЛИЦЕ И МИГРАЦИЈЕ
Радно место за административне послове у Одсеку за координацију послов...
КОМЕСАРИЈАТ ЗА ИЗБЕГЛИЦЕ И МИГРАЦИЈЕ
Радно место за кадровске послове у Групи за кадровске послове
Служба за управљање кадровима чува Ваше право на различитост и једнаке могућности запошљавања у органима државне управе.
Служба за управљање кадровима отворила је многе информативне канале за комуникацију са заинтересованом јавношћу.
више од
290000
решених квизова у нашем Кутку знања.
више од
1000
оглашених конкурса у последњих годину дана за потребе државних органа широм земље.
више од
4000
тестираних кандидата у последњих годину дана за потребе конкурса широм земље.