Добро дошли на нашу нову веб-презентацију! Ако тражите претходну верзију сајта, можете јој приступити путем линка.
Србија се дуги низ година суочава са проблемима у организацији рада – прековремени рад, стрес и недостатак одмора. Насупрот томе, многе државе уводе иновативне праксе које промовишу баланс између приватног и пословног живота и очување менталног здравља. Француска и Италија негују културу одмора током августа. Шпанија је прва увела плаћено одсуство током менструалног циклуса. Немачка законски штити право запослених да буду недоступни након радног времена. Исланд успешно примењује четвородневну радну недељу, а Холандија промовише флексибилност радног времена и места.
Годинама уназад, Србија се суочава са изазовима у организацији рада. Дуга радна недеља, прековремени рад, неискоришћени годишњи одмори и константан стрес су свакодневница великог броја запослених. Међутим, земље широм света уводе иновативне праксе које не само да побољшавају радно окружење већ доприносе мотивацији и продуктивности запослених. Оваква пракса, такође, подстиче на очување менталног здравља и умањење стреса.
Француска и Италија — La France en d'août и Ferragosto предствљају специфичан и добар пример културе одмора и приказује нам како друштво цени одмор чинећи га друштвеном нормом. Током августа обе државе ‘успоравају’ темпо рада, јер велики број становника овај период користи за одмор и опуштање. Овакав приступ не само да омогућава баланс између пословног и приватног живота већ и олакшава планирање пословних активности јер се уклапа у друштвене стандарде. Такође, доприноси смањењу стреса, ризика од сагоревања и поспешује продуктивност.
Шпанија — Прва земља у Европи која уводи право на плаћене дане одсуства у време менструалног циклуса. Закон препознаје менструално здравље као део радничког права и уз потврду лекара жене добијају слободне дане без ограничења. Овај значајан корак води ка унапређењу инклузивности, смањења стигматизације, подржава физичко и ментално здравље и подиже свест о различтим здравственим потребама запослених.
Немачка — Јединствен приступ за очување менталног здравља и баланс између приватног и пословног живота – Закон о праву на искључење (Recht auf Nichterreichbarkeit). Овај закон подразумева да се запослени након радног времена не смеју контактирати. На овај начин подстиче се ефикасност и продуктивност за време рада, а смањује могућност стреса и сагоревања.
Исланд — Познат по законима о радним правима, а посебно по експерименту са четвородневном радном недељом. Овај модел су усвојиле многе државне институције и компаније. Запосленима је омогућено да, без смањења плате, свој посао обављају током 4 радна дана, односно 35/36 радних сати. Овакав начин организације рада нам доноси значајне увиде у повећање продуктивности, балансирање између приватног и пословног живота и позитиван утицај на саму организациону културу.
Холандија — Препознатљива по флексибилном радном времену, омогућава запосленима да бирају своје радно време и радно место. Запослени могу затражити прилагођавање, а послодавац је у обавези да размотри захтеве. На овај начин запослени су у мањем ризику за настанак стреса и сагоревања, а послодавацу су на располагању мотивисани и продуктивни запослени.
Примери попут ових нам показују да је могуће направити пословни модел који би директно утицао на смањење стреса и подстицање продуктивности и мотивације код запослених. Овакве иновације нису само тренд већ будућност сваке пословне организације, а Србија има потенцијал да препозна вредност промена и да учествује у имплементацији истих у нашим државним установама, као и приватним компанијама. Наша култура пословања има добрих елемената, али постоји још простора за унапређење посебно у постизању баланса између пословног и приватног живота. Постепено и пажљиво осмишљеним корацима може се створити пут ка бољем и здравијем радном окружењу.
Програм Вибер заједнице
Скенирајте QR код да бисте се придружили заједници
Понедељак
Како да унапредите своју каријеру
Уторак
Све о изборном поступку и понашајним компетенцијама
Среда
Конкурси за нова радна места
Четвртак
Дан за ваша питања (од 12 до 14 часова)
Петак
Припрема за проверу општих функционалних компетенција