Аутор текста: Марија Мрдовић, дипл. психолог
Да ли тимбилдинг може бити изазов? Иако је замишљен да јача и повезује тим, може имати супротан ефекат ако није пажљиво организован. Сазнајте које су то препреке на које можете наићи приликом тимбилдинг активности, као и како их превазићи.
Иако нам се може учинити да у тимбилдинг активностима нема ништа лоше и да оне могу само допринети већем задовољству и мотивацији запослених, постоје аспекти које треба узети у обзир приликом организације ових догађаја, као и потенцијалне негативне стране са којима се можемо суочити:
Губитак времена
Проблем може настати ако су ове активности организоване током викенда или током више дана у недељи на неком удаљенијем месту. Тада се оне могу посматрати као нешто негативно, нешто што нам одузима време од приватног живота и као непријатна ситуација у којој се очекује од нас да будемо присутни, без обзира на то да ли нам одговара време, место, услови и окружење у којима се одвија.
Свако има различите врсте породичних или других обавеза мимо посла и потребно је преузети одговорност и имати разумевање у случају организовања оваквих активности викендом када је запосленима приоритет да слободно време проведу са најближима. Могло би се размислити о томе да се тимбилдинг, кад год је то могуће, спроводи током радног времена, у оним данима или деловима дана када нема много обавеза или у месту које није много удаљено од места рада. Свакако, треба имати на уму да никада неће свима одговарати исто време, место, окружење у којима се планира активност. Што пре прихватимо различите потребе запослених, лакше ће протећи организација и реализација догађаја. Такође, важно је јасно комуницирати о бенефитима које тимбилдинг пружа како би се запослени додатно мотивисали да учествују.
Присилно учешће
Некада запослени могу доживети ове активности као нешто што само треба прихватити, учествовати у томе и наставити даље без нарочитог инвестирања. То се може десити у ситуацијама када се запослени осете присиљеним да се укључе у активности које им нису пријатне и које изазивају нелагодност, нерасположење, фрустрацију и отпор. Сви смо различити и имамо различите афинитете и области које нас интересују. Оно што је некоме забавно и сјајно искуство, некоме може бити стресно.
Важно је у оваквим ситуацијама пружити запосленима слободу избора — да ли ће учествовати у активностима и под којим условима. Да би се предупредила ситуација у којој неко стоји по страни и није ангажован, пре планирања активности неопходно је разумети различитост и специфичност сваког запосленог и уложити додатни напор и ресурсе како би се осећали пријатно и сигурно да се укључе у активност која одговара њиховим преференцијама, здравственом стању, могућностима. Током планирања активности, увек треба размотрити и план Б, односно заменске активности у ситуацијама када неки запослени не желе из било ког разлога да учествују у онима које су задате. Отвореном и искреном комуникацијом стварамо сигуран простор и дајемо запосленима прилику да одаберу активности које им одговарају и тако осигурамо њихово активно учешће у ономе у чему се осећају добро.
Финансије
Јасно је да организација оваквих догађаја може изискивати велика новчана средства која некада могу превазилазити могућности буџета фирме. Трошкови могу укључивати превоз, смештај, храну, изнајмљивање простора, карте за различите догађаје, опрему, вође активности. Може се јавити бојазан да, уколико тимбилдинг не доведе до очекиваних циљева, трошкови могу бити промашена инвестиција.
Не морамо да организујемо тимбилдинг у трајању од недељу дана у ексклузивном планинском одмаралишту да бисмо дошли до планираних циљева. Када је финансијски део организације у питању, благовремено планирање буџета за овакве активности је пола посла. Једна од идеја може бити организација чешћих, а финансијски прихватљивијих активности које су мање, трају краће и не захтевају велике трошкове око смештаја и превоза. Такође, требало би избећи форсирање тимбилдинга као великог, гламурозног догађаја који се ретко дешава и можда размотрити идеју о једноставнијим, сведенијим, а чешћим активностима које су учинковите и којима такође можемо постићи жељене циљеве.
Нереална очекивања
Понесени добром атмосфером у тиму током учешћа у овим активностима, чланови могу развити одређена очекивања од тимбилдинга која се односе на брзе промене — брзо побољшање међусобне комуникације, брзе промене у односима међу члановима, у организацији и динамици тима. Оне не само што нису реалне већ нису ни добре. Овакве врсте промена изискују много више улагања, времена, мотивације и стрпљења од једнодневног излета у природи. Због тога не треба осећати разочарење уколико не видимо одмах резултате, већ треба да наставимо у том правцу и позитивном духу да градимо односе и радимо на побољшању свега што желимо да унапредимо и мењамо.
Како бисмо избегли евентуална разочарења услед нереалних очекивања, потребно је да се увек јасно и транспарентно комуницира о циљевима тимбилдинга. Важно је да сви чланови буду упознати са тим шта се очекује, које врсте промена, којом динамиком и слично. Један тимбилдинг неће из корена променити односе, дугорочно повећати мотивацију запослених и допринети брзој изградњи поверења. На овим циљевима потребно је радити стрпљиво, свакодневно, истрајно. Важније је поставити мање, оствариве циљеве од једног који се чини недостижним. Такође, треба охрабрити и подржати процес, слављење малих победа на путу до циља, а не славити само крајњи циљ.
Тимбилдинг активности нису више само прилика за забаву, већ представљају један од важних елемената у стварању успешних, креативних и кохезивних тимова. Кроз јачање међусобног поверења, повећање мотивације, стварање осећања заједништва и припадности, унапређење комуникационих вештина, организације стварају сигурно окружење које подстиче размену идеја, продуктивност и задовољство запослених. Такође, важно је обратити пажњу на различитости и афинитете чланова тима кроз пажљиво планирање тимбилдинг активности, како би биле прилагођене потребама и динамици тима. И зато, уврстите ове активности у годишњи план и омогућите људима да се упознају, повежу, али и забаве. Јер игра нам помаже да учимо и растемо.
Такође, можете размислити о следећим питањима:
Да ли ваша организација практикује тимбилдинг активности?
У којој врсти активности ви највише волите да учествујете?
Шта примећујете као највеће бенефите тимбилдинга?
Уколико желите да сазнате које су различите активности и на који начин тимски рад изван канцеларије доприноси бољој комуникацији, поверењу и већем задовољству међу запосленима кликните овде.
МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА
Радно место за нормативне и аналитичке послове из области осигурања
МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА
Радно место за аналитичке и нормативне послове из области банкарског с...
МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА
Радно место за нормативне послове из области хартија од вредности и тр...
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ
Радно место за послове привреде и финансија
Служба за управљање кадровима чува Ваше право на различитост и једнаке могућности запошљавања у органима државне управе.
Служба за управљање кадровима отворила је многе информативне канале за комуникацију са заинтересованом јавношћу.
више од
260000
решених квизова у нашем Кутку знања.
више од
1000
оглашених конкурса у последњих годину дана за потребе државних органа широм земље.
више од
4000
тестираних кандидата у последњих годину дана за потребе конкурса широм земље.