Добро дошли на нашу нову веб-презентацију! Ако тражите претходну верзију сајта, можете јој приступити путем линка.

Перфекциониста сам, али радим на томе

Животни баланс Каријера Управљање каријером

У данашњем пословном окружењу тежња ка савршенству је свеприсутна. Многи од нас се препознају као перфекционисти, постављајући високе стандарде за себе и своју каријеру. Али, да ли је тежња ка савршенству увек корисна? И шта се дешава када тежња ка перфекционизму постане препрека, а не мотивација?

Милица Жујко дипл. психолог 20. септембар 2024.
Перфекциониста сам, али радим на томе

Непосредно пре своје изложбе у Паризу у мају 1908. године, импресионистички сликар Клод Моне уништио је велики део свог трогодишњег рада ножем и четкицом, иако су слике већ добиле похвале критичара. Током каријере уништио је скоро 500 слика, што је објаснио ставом: Када умрем, лакше ћу поднети њихове несавршености. Иако је овако екстреман перфекционизам можда допринео уметниковом успеху, такође је негативно утицао на њега и на људе око њега.  

Перфекционизам на послу: Мач са две оштрице 

Перфекционизам може имати и позитивне и негативне ефекте на радно окружење. С једне стране, перфекционистичке тежње могу водити високој продуктивности и иновативности. Особе које теже савршенству посвећене су свом раду, усмерене да постигну најбоље могуће резултате, што често и резултира изузетним радним постигнућима. Са друге стране, постављање перфекционистичких захтева креира висок степен стреса, провоцира осећај забринутости и доводи до сагоревања на послу. Када особа постави нереално високе стандарде за себе и свој рад, не може ни да испуни сопствена очекивања, што доводи до незадовољства, фрустрације и осећаја личног неуспеха. Додатно, особе склоне перфекционизму, и поред тога што су често радохоличари, осећају велики притисак да балансирају између пословних обавеза и породичног живота и да континуирано буду високо успешне у различитим улогама, што додатно може повећати ниво стреса и довести до тешкоћа у функционисању на више поља. 

Категорије перфекционизма 

У психологији перфекционизам представља мултидимензионални концепт. Истраживања рађена у различитим земљама и културама понављано показују да се људи групишу у три категорије — неодрживи перфекционизам, одрживиперфекционизам и неперфекционизам.  

Неодрживи перфекционизам подразумева постављање нереално високих стандарда и интензиван притисак да се они достигну, што често доводи до јаза између постављених очекивања и постигнутих резултата. Осећаја незадовољства и неуспеха који се тада јавља понекад је праћен и осећајем срамоте и кривице јер особа процењује да је „подбацила“. Доживљени осећај некомпетентности, висок степен стреса и забринутости, може даље водити ка одуговлачењу и избегавању задатака због страха од будућег неуспеха.

Одрживи перфекционизам подразумева високе али реалистичне стандарде, који не прате нереалне сумње у своје поступке, прекомерна забринутост због грешака и снажна самокритика. Особа тежи да своје циљеве достигне на конструктиван начин, задовољна је својим достигнућима и ретко има осећај да је подбацила. Неретко себе описују као особе које цене ред и организацију, живе брзим темпом и неуморно раде на својим циљевима, тежећи врхунским постигнућима, а своје перфекционистичке тенденције повезују превасходно са самопобољшањем. 

Неперфекционизам карактерише флексибилан приступ циљевима и одсуство изражених перфекционистичких тенденција — јаз између постављених стандарда и реалности није значајан. Иако то понекад може значити нижи ниво мотивације у поређењу са особама које карактеришу понашања описана као „одрживи перфекционизам,“ ове особе су задовољне својим резултатима и улажу труд у постизање својих циљева, али без притиска да све мора бити савршено.

Наставак следи... 

 

Извор: Ocampo, A. C. G., Wang, L., Kiazad, K., Restubog, S. L. D., & Ashkanasy, N. M. (2019). The relentless pursuit of perfectionism: A review of perfectionism in the workplace and an agenda for future research. Journal of Organizational Behavior, 40(1), 1-25. https://doi.org/10.1002/job.2400

 

Буди у току!

Прикључи се и ти

Служба за управљање кадровима отворила је многе информативне канале за комуникацију са заинтересованом јавношћу.

Viber

Instagram

Facebook

LinkedIn

TikTok

Youtube

Програм Вибер заједнице

Скенирајте QR код да бисте се придружили заједници

Понедељак

Како да унапредите своју каријеру

Уторак

Све о изборном поступку и понашајним компетенцијама

Среда

Конкурси за нова радна места

Четвртак

Дан за ваша питања (од 12 до 14 часова)

Петак

Припрема за проверу општих функционалних компетенција