Добро дошли на нашу нову веб-презентацију! Ако тражите претходну верзију сајта, можете јој приступити путем линка.
Колико заиста знамо о злоупотреби дрога у Србији? Које су највеће препреке у борби против овог изазова? У разговору са директором Канцеларије за борбу против дрога сазнајте шта се предузима и како можемо допринети као појединци и друштво.
Међународни дан борбе против злоупотребе и кријумчарења дрога је прилика да се подсетимо колико је овај проблем озбиљан и сложен, али и да се боље упознамо са институцијом која у Србији води ову важну борбу. Канцеларија за борбу против дрога, као кључни државни орган у овој области, спроводи и координише националне политике и активности, са посебним фокусом на превенцију, едукацију и подршку угроженим категоријама. У разговору са директором Канцеларије, Миланом Пекићем, сазнали смо више о њиховом раду, актуелним изазовима у Србији, али и плановима за будућност.
Канцеларија за борбу против дрога је служба Владе Републике Србије надлежна за имплементацију политика дрогау Републици Србији, као и за координацију релевантних институција које су надлежне у области борбе против дрога. Као таква, Канцеларија учествује у изради националних докумената на подручју борбе против дрога, а фокус постојећих националних докумената је управо превенција употребе дрога. Канцеларија за борбу против дрога настоји да укључи што већи број различитих државних институција и организација, као и организација цивилног друштва, у израду националних докумената и спровођење политика дрога, зато што је мултисекторски приступ проблему дрога показао најефикасније и најефективније резултате. У складу с наведеним, Канцеларија за борбу против дрога, и у области превенције, истиче мултисекторски приступ у први план. Осим тога, показала се неопходност за децентрализацијом политика дрога, те Канцеларија настоји да у мултисекторску сарадњу у што већем броју укључи и институције и организације на локалном нивоу.
Питање злоупотребе дрога у Републици Србији, посебно међу младима, представља изазов. Последњих година уочава се пораст злоупотребе дрога од стране младих, а такође је и уочен тренд мешања психоактивних супстанци, односно алкохола са дрогама и лековима. Још увек, дрога која се највише користи јесте канабис, а потом кокаин и хероин, док тренд који је уочљивији и који је у порасту јесте коришћење синтетичких дрога, попут ЛСД-а, екстазија и нових психоактивних супстанци.
Канцеларија за борбу против дрога је става да је превенција најефикаснији метод у борби против злоупотребе дрога. Превенција и едукација подразумевају низ активности које су усмерене на спречавање злоупотребе психоактивних супстанци посебно међу младима. Када је реч о едукацији, посебно бисмо истакли важност вршњачке едукације. Млади данас нису довољно информисани о ризицима, али ни о последицама коришћења дрога.
Канцеларија допире до младих путем друштвених мрежа попут Инстаграма и Фејсбука, као и кроз сарадњу са организацијама цивилног друштва и са другим државним институцијама у чијој је надлежности борба против дрога. Канцеларија такође има потписане споразуме о сарадњи са одређеним факултетима међу којима су Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Правни факултет Универзитета у Крагујевцу, као и Универзитет МБ у Београду. Породица игра значајну улогу у превенцији болести зависности, с тим у вези Канцеларија остварује сарадњу са Прихватилиштем за децу Београда, као и Министарством за бригу о породици и демографију.
Уколико неко лице уочи проблем неопходно је што раније јављање релевантној институцији или организацији цивилног друштва. Све институције које се баве овим проблемом имају координисан рад између себе и третмани су бесплатни. Канцеларија својом координативном активношћу је у седам јединица локалне самоуправе формирала мултидисциплинарне тимове како би се што пре сви проблеми везани за злоупотребу дрога координисали и наишли на најадекватнију помоћ. С тим у вези, Канцеларија такође посећује и одржава састанке са терапијским заједницама како би установила који су капацитети и које активности спроводе ради унапређења стања штићеника. Имајући у виду специфичност сваке појединачне локалне самоуправе, један од главних циљева и настојања Канцеларије јесте да уједначи стандарде за пружање помоћи, лечења и ресоцијализације лицима којима је неопходна.
У наредном периоду Канцеларија ће интензивирати све процесе, затим анимирати све доносиоце одлука у Републици Србији како би до краја године усвојили Оперативни план у области борбе против злоупотребе дрога, који ће јасно дефинисати све активности државних органа и организација цивилног друштва за период од наредне три године. Веома је важно да наш рад буде транспарентан и заснован на доказима, као што је евалуација наведеног Оперативног плана, што представља десетогодишњу праксу Канцеларије да документи који буду донети буду и евалуирани. Евалуација је изузетно битна јер нам она показује шта смо радили добро, а шта је потребно унапредити. Превенција, лечење и ресоцијализација представљају изузетно сложен и неизвестан процес унутар једне државе и друштва те координациона улога Канцеларије представља изазов који захтева велико залагање и константно и упорно изналажење нових решења и политика како би се на овај свеобухватни проблем одговорило што боље и ефективније.
За више информација, савете и подршку у области превенције злоупотребе дрога, посетите интернет страницу Канцеларије за борбу против дрога и информишите се како можете дати свој допринос у превенцији злоупотребе психоактивних супстанци.
Програм Вибер заједнице
Скенирајте QR код да бисте се придружили заједници
Понедељак
Како да унапредите своју каријеру
Уторак
Све о изборном поступку и понашајним компетенцијама
Среда
Конкурси за нова радна места
Четвртак
Дан за ваша питања (од 12 до 14 часова)
Петак
Припрема за проверу општих функционалних компетенција