Добро дошли на нашу нову веб-презентацију! Ако тражите претходну верзију сајта, можете јој приступити путем линка.

Улога психолога у поступку селекције

Селекција Квалитет Тестирање

Људски капитал је највреднија имовина коју једна организација може имати. Квалитет и калибар радне снаге ће одредити конкурентност организације. Процена и евалуација најбољих кандидата за запошљавање је процес који укључује употребу и коришћење одређених психолошких алата. Заправо, психологија игра виталну улогу у свим процесима који се спроводе у свим организацијама.

Николија Стефановић, дипл. психолог 08. новембар 2022.
1136
Улога психолога у поступку селекције

Стручњаци из психологије користе своје знање за боље разумевање људи и спровођење  ефективних истраживања, како би развили тестове који процењују да ли је кандидат спреман за одређену позицију за коју конкурише. Психолог који учествује у процесу селекције мора тражити даље од ЦВ-а и открити кандидата изван папира. Улога психолога у процесу селекције је да схвате који тип појединца и карактер ће најбоље одговарати тиму, менаџеру, организацији и почетном изазову са којим ће се суочити. Усклађивање кандидата са позицијом и послом је сложен процес, при чему квалификације у биографији су само један од аспекта, додатно треба узети у обзир личност, ставове, вредности особе, али и претходно искуство и образовање које имају. Разумевање шта мотивише појединца, а шта га демотивише је важно за запошљавање кандидата и његовог успеха на одређеној позицији.

Највреднија имовина коју једна организација може имати су људи. Квалитет и калибар радне снаге ће одредити конкурентност организације. Све је веће признање да привлачење и задржавање талентованих запослених може обезбедити организацијама трајну конкурентску предност.

Генерално, психологија игра виталну улогу у свим процесима који се спроводе у свим организацијама. Ови процеси укључују запошљавање нових кадрова, увођење у посао, развој запослених, вредновање радног учинка, решавање спорова итд. Током запошљавања, процењују се капацитети особе, ставови, црте личности, али и вредности које могу у одређеној мери да кореспондирају са организационом културом саме организације.

Психолошко тестирање је један од најраспрострањенијих метода сакупљања података о психолошким особинама човека. Као такви, психолошки тестови су важна фаза у процесу запошљавања. Кроз ове тестове, психолог може сазнати капацитет, карактеристике и друге особине кандидата, уједно су одлично средство за разумевање кандидата на много дубљем нивоу. Постоје низ различитих тестова, који нам могу дати информације о нивоу екстраверзије, самопоуздања, стрпљења и отворености појединца, а које нам служе као улазни подаци за спровођење интервјуа са кандидатом.

У органима државне управе селекција је поступак којим се, применом унапред утврђених и стандардизованих метода, за одређену позицију бирају кандидати који највише одговарају тим захтевима. Током поступка селекције кандидати пролазе кроз различите фазе провера и процена. Кандидатима се процењује степен развијености рзаличитих компетенција, односно у којој мери је одређена компетенција присутна и развијена.

Поред тестирања, за процену компетенција користе се и друге методе и технике као што је и интервју базиран на компетенцијама. Одлуку о избору кандидата доноси руководилац органа, на основу постигнућа које кандидат оствари током поступка. Поступак селекције јесте прикупљање информација о кандидатима из различитих извора, уз коришћење различитих инструмената, те је улога психолога важна за креирање потпуне и целовите слике о кандидату.

Буди у току!

Прикључи се и ти

Служба за управљање кадровима отворила је многе информативне канале за комуникацију са заинтересованом јавношћу.

Viber

Instagram

Facebook

LinkedIn

TikTok

Youtube

Програм Вибер заједнице

Скенирајте QR код да бисте се придружили заједници

Понедељак

Како да унапредите своју каријеру

Уторак

Све о изборном поступку и понашајним компетенцијама

Среда

Конкурси за нова радна места

Четвртак

Дан за ваша питања (од 12 до 14 часова)

Петак

Припрема за проверу општих функционалних компетенција