Добро дошли на нашу нову веб-презентацију! Ако тражите претходну верзију сајта, можете јој приступити путем линка.

Из прве руке: Како изгледа запошљавање у канадској приватној фирми из угла ХР-а

Селекција Интервју Каријера

Данашња тема бави се тиме како изгледа процес запошљавања у приватном сектору у Северној Америци – конкретно у једној компанији у Онтарију, Канади. Иако се Србија и Канада налазе на два различита континента, њихове праксе запошљавања имају више сличности него разлика. У наставку ћемо детаљније сагледати које су то сличности.

Душан Прело, дипломирани психолог 04. јул 2025.
Из прве руке: Како изгледа запошљавање у канадској приватној фирми из угла ХР-а

Након завршених основних студија психологије на Универитету Јорк у Торонту (Канада), преселио сам се у Србију, где сам одиграо једну сезону професионалне кошарке и уписао мастер студије из клиничке психологије на Универзитету у Нишу. Тренутно сам на пракси у Служби за управљање кадровима (СУК), у Групи за проверу компетенција.

Током студија у Канади упознао сам Николаса Расела, свог бившег саиграча и дугогодишњег пријатеља. Он већ три године ради у сектору људских ресурса у Канади. Иако су нам се каријере развијале у различитим правцима, обојица смо се на крају нашли у области људских ресурса. Николасово искуство и увид у канадски систем запошљавања пружају драгоцену перспективу за поређење са праксама у јавном сектору Србије. Током протекле три године, Николас је радио у три различите компаније: Cyderes (технолошка фирма у власништву Роберта Херјавеца, познатог из емисије Shark Tank), Hatch, глобалној инжењерској консултантској фирми, и, тренутно, у Performance Auto Group – великој компанији која управља са преко 45 локација и запошљава више од 4.000 људи широм Канаде.

Процес запошљавања у једној приватној фирми у Канади – како изгледа и који су корисни савети

Према Николасовим речима, процес запошљавања у његовој тренутној фирми следи јасно дефинисану структуру подељену у три кључне фазе:

  1. Први интервју – фаза претходног одабира

Ова почетна фаза, која траје око 20 минута и углавном се одвија телефонски, води ХР представник. Циљ је да се процене основна усклађеност кандидата са организацијом, валидност документације, општа радна историја, као и језичке и друге основне вештине. Ова фаза функционише као филтер за даље кораке, како би се осигурало да само релевантни кандидати иду у следећи круг.

  1. Други интервју – састанак са руководиоцем тима

Најважнија фаза селекције траје између 45 и 60 минута и одвија се уживо или путем Zoom-a. Осим руководиоца тима, у разговору често учествује и представник ХР-а, а у неким случајевима и додатни чланови менаџмента. Фокус ове фазе је на стручним компетенцијама, радном искуству и процени како би се кандидат уклопио у тим. Евалуација се врши по скали од 1 до 5, при чему се траже конкретни изрази и „кључне речи“ у одговорима које сигнализирају поседовање одређених вештина и компетенција. Резултати и белешке се дигитално архивирају и могу се користити у будућим конкурсима ако се кандидат поново пријави.

  1. Трећи интервју – састанак са шефом одељења

Финална фаза укључује разговор са шефом сектора и фокусира се на дугорочно стратешко усклађивање. Овде се процењује да ли кандидат дели вредности фирме, да ли разуме ширу визију и показује потенцијал за лидерске улоге у будућности. Такође, посебна пажња посвећује се културолошкој компатибилности кандидата са постојећим тимом и организационом структуром.

 

Поређење са праксом у Србији – СУК

Занимљиво је да друга фаза овог процеса веома подсећа на проверу Понашајних компетенција коју спроводи Служба за управљање кадровима (СУК) у јавном сектору Србије. Кандидати прво пролазе кроз пет психометријских тестова – три когнитивна и два теста личности – а затим имају интервју са психологом који траје око 45 минута. Током тог разговора, кандидат одговара на питања која се односе на понашање у конкретним радним ситуацијама.

Број компетенција које се процењују зависи од природе радног места. Коначна оцена представља комбинацију резултата са тестова и интервјуа. Оцењивање се врши на скали од 1 до 5, а завршну оцену доноси тим психолога у СУК-у консензусом. Иако је контекст другачији, приступ процени понашања и компетенција показује изненађујуће сличности са канадским приступом.

 

Савети за успешно представљање на интервјуу

Николас Расел наглашава да је један од најснажнијих начина да оставите добар утисак на интервјуу то да сваку тврдњу поткрепите конкретним примером из личног искуства. Ови примери помажу да своје вештине прикажете као стварне и примењиве. Говорите јасно и професионално — избегавајте теме које нису у вези са послом и личне детаље који нису релевантни за позицију. Припремите се тако да изгледате одморно и сигурно, јер професионални изглед и говор тела често говоре више од речи.

Детаљна припрема је кључна – истражите компанију, пажљиво проучите опис посла и размислите како ваше искуство и вештине одговарају потребама тог конкретног радног места. Важно је да одговарате професионално и да се понашате као да сте већ део тог радног окружења. Истичите вештине решавања проблема, примерима превазилажења изазова и проактивности. Искрено говорите о слабостима, али увек уз пример како сте их превазишли и шта сте из тога научили.

На крају, један од најважнијих савета: увек имајте спремна питања за послодавца. Кандидат који поставља промишљена питања о компанији и самој позицији показује не само интересовање већ и професионални став, проактивност и озбиљан приступ. То шаље поруку да се заиста видите у тој улози и да сте се детаљно припремили – што послодавци изузетно цене.

Буди у току!

Прикључи се и ти

Служба за управљање кадровима отворила је многе информативне канале за комуникацију са заинтересованом јавношћу.

Viber

Instagram

Facebook

LinkedIn

TikTok

Youtube

Програм Вибер заједнице

Скенирајте QR код да бисте се придружили заједници

Понедељак

Како да унапредите своју каријеру

Уторак

Све о изборном поступку и понашајним компетенцијама

Среда

Конкурси за нова радна места

Четвртак

Дан за ваша питања (од 12 до 14 часова)

Петак

Припрема за проверу општих функционалних компетенција