Добро дошли на нашу нову веб-презентацију! Ако тражите претходну верзију сајта, можете јој приступити путем линка.
ХР мрежа је мрежа свих запослених на пословима у вези са управљањем људским ресурсима у органима државне управе. Служба за управљање кадровима је организовала формирање мреже и тренутно врши улогу администратора. Уз помоћ пројекта Подршка реформи јавне управе који финансира ГИЗ, обезбеђује подршку раду мреже, организује састанке и реализује различите активности намењене члановима.
Разговарали смо са Драганом Јанковић, руководиоцем Сектора за одабир и развој кадрова Службе за управљање кадровима, о ХР мрежи, која повезује све запослене на пословима у вези са управљањем људским ресурсима у органима државне управе.
Шта је специфично у управљању људским ресурсима у органима државне управе и колики је допринос ХР мреже у том процесу?
„Када говоримо о функцији управљања људским ресурсима у државној управи која је као таква уведена у државнослужбенички систем Законом о државним службеницима, требало би да имамо у виду да та функција још увек није у доброј мери препозната као једна од кључних управљачких функција. Руководиоци различитих нивоа су носиоци функције, а кадровске јединице би требало да им пружају подршку да је адекватно врше у процесу руковођења. Међутим, у пракси руководиоци често нису довољно свесни значаја ове функције, а са друге стране, кадровске јединице се често баве само радно-правним односима а мање осталим областима УЉР, што се углавном објашњава недостатком капацитета у смислу броја људи или недостатком адекватних стручних знања. Све остале активности везане за различите области ове функције своде се углавном на спровођење прописаних процедура, при чему врло мало простора остаје за креативан рад и „излажење“ из онога што је прописано. Кад је у питању ова управљачка функција и рад са људима, јасно је да се не може све ни прописати и пуно тога зависи од компетенција руководилаца, као и од капацитета организационе јединице за кадрове. То је свакако, један од главних разлога доношења Акционог плана за унапређење капацитета кадровских јединица у органима државне управе. Акционим планом предвиђена је реализација низа активности, а једна од активности односила се на формирање мреже запослених у кадровским јединицама.Мрежа је формирана почетком прошле године са циљем да запослени у кадровским јединицама на лакши начин комуницирају и размењују знања и искуства, међусобно али и са кључним институцијама које пружају подршку кадровским јединицама у спровођењу ове функције, а то су – СУК, МДУЛС и НАЈУ“
Каква је улога СУК-а у ХР мрежи?
„ХР мрежа је мрежа свих запослених на пословима у вези са управљањем људским ресурсима у органима државне управе. Служба за управљање кадровима је, у складу са АП као орган који је носилац ове активности, организовала формирање мреже и тренутно врши улогу администратора мреже. Уз помоћ пројекта Подршка реформи јавне управе који финансира ГИЗ, обезбеђује подршку раду мреже, организује састанке и реализује различите активности намењене члановима."
На који начин се води комуникација између чланова ХР мреже и органа на платформи?
„Како би се интевизирала али и олакшала комуникација међу члановима мреже, уз подршку ГИЗ пројекта креирана је информатичка платформа коју чини неколико модула. Поред базе података о члановима, на платформи су формирани форуми о темама из различитих ХР области; такође, креиран је и модул архиве са документима битним за рад чланова мреже, као и мишљењима на примену прописа – Закона о државним службеницима и пратећим подзаконским актима које је по захтеву државних органа давало Министарство државне управе и локалне самоуправе. Форуми су креирани тако да омогућавају дискусију на теме из различитих области ХР функције, а чланови мреже могу и сами да покрећу различите дискусије у вези са применом одређених процедура и поступања у пракси."
Колико сте задовољни сарадњом и комуникацијом између чланова и органа на платформи?
"У овом тренутку не могу да кажем да сам у потпуности задовољна комуникацијом која се одвија преко платформе. Прво, постоје одређене потешкоће за приступ платформи. На пример, логовање је отежано из одређених техничких разлога, а приступ платформи нових чланова је отежан због ограниченог капацитета платформе. Други разлог је то што запослени исказују мањак иницијативе - чак и кад имају проблемску ситуацију или дилему, имају и проблем да је изнесу у јавност и покрену дискусију. Седми састанак ХР мреже био је уједно и покушај да се чланови мреже подстакну да говоре о својим искуствима, чак и ако се ради о некаквој „лошој“ пракси. Организоване су модериране радионице на којима су чланови имали прилику да међусобно дискутују о пракси у својим органима у вези са различитим ХР темама и да изнесу предлоге за унапређења."
Шта очекујете од од унапређене верзије платформе за ХР мрежу?
„Мислим да ће унапређена верзија олакшати приступ платформи како старим тако и новим члановима ХР мреже. Када буде олакшан приступ и коришћење платформе, надам се да ће и људи бити мотивисанији за активну комуникацију и размену искуства. Волела бих да на платформу сваки запослени у кадровској јединици одлази барем једном недељно да би прочитао новости, дискутовао на форумима или покретао нове теме баш као што, на пример, одлази на свој Фејсбук или Инстаграм профил. Није циљ ове платформе да само Служба, Министарсво или Академија дају информације, него да се покрене активна међусобна комуникација међу члановима."
Зашто су важни састанци ХР мреже и који је њихов циљ?
„Први, оснивачки састанак ХР мреже одржан је у марту 2021. године као онлајн састанак на коме је представљен Акциони план за унапређење капацитета кадровских јединица у органима државне управе, у складу са којим је и формирана мрежа. Као једна од сталних активности је организација и реализација редовних кварталних састанака коју за потребе мреже спроводи Служба. На кварталним састанцима представљају се одређени извештаји, студије случаја, примери из праксе, смернице за рад у одређеним областима, као и циљеви које желимо да постигнемо у развоју ХР функције у државној управи. Такође, за чланове мреже организују се и обуке из различитих области. На тај начин посредно подижемо капацитете кадровских јединица које дају подршку руководиоцима у вршењу функције управљања људским ресурсима."
Програм Вибер заједнице
Скенирајте QR код да бисте се придружили заједници
Понедељак
Како да унапредите своју каријеру
Уторак
Све о изборном поступку и понашајним компетенцијама
Среда
Конкурси за нова радна места
Четвртак
Дан за ваша питања (од 12 до 14 часова)
Петак
Припрема за проверу општих функционалних компетенција